Промени в щитовидната жлеза
Промени в щитовидната жлеза: представлява състояние, при което се наблюдават нарушения във функциите и промени в структурата на щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза (glandula thyroidea) е най-голямата жлеза с вътрешна секреция с тегло 20-25 гр. при възрастни индивиди. Разположена е в предната част на шията. Основната й функция е свързана с производството на тироксин, трийодтиронин и калцитонин, които влияят върху растежа, развитието и метаболизма.
Птомените в щитовидната жлеза могат да се дължат на ендемична гуша, кретенизъм, микседем, Базедова болест, нодозна базедовифицирана гуша, тиреоидит, бременност, менопауза, рак на щитовидната жлеза, тиреоидит на Хашимото, следродилен тиреоидит, субакутен тиреоидит, остър тиреоидит, безшумен тиреоидит, тиреоидит на Riedel, болест на Де Карвин, болест на Wyatt, синдром на Маккуин-Олбрайт (McCune-Albright syndrome) и други.
Болестта на Wyatt е рядко заболяване, чиято честота е 1:100 000. Етиологията на заболяването не е известна, но се предполага, че се дължи на лоша васкуларизация през ембрионалното развитие. Заболяването има много имена: болест на Brushfield-Wyatt, лептоменингеална ангиома, болест на Weber, невоидна аменция, болест на Kalischer, болест/синдром на Sturge-Weber и други. Това е вродено заболяване, което се характеризира с ангиоматозни промени в мозъка, епилептични припадъци, умствена изостаналост, зрителни нарушения, промени в слюнчените жлези, белия дроб, щитовидната жлеза, бъбреците, малка глава, тумори в различни органи, склеротични маси в кората на главния мозък.
Коментари към Промени в щитовидната жлеза