Промени в надбъбречните жлези
Промени в надбъбречните жлези: представлява състояние, характеризиращо се с функционални и структурни нарушения в адреналните жлези.
Надбъбречните жлези (glandula suprarenalis) представляват чифтен орган ендокринни жлези, разположени върху горната предна част на всеки от двата бъбрека. Те са отговорни за секрецията на хормоните адреналин (епинефрин) и норадреналин (норепинефрин), кортизол, андрогени, алдостерон.
Промените в надбъбречните жлези могат да се дължат на туберкулозен процес, сифилис, болест на Адисон (Addison's disease), аденом на надбъбречната кора, синдром на Кушинг (Cushing's syndrome), вродена надбъбречна хиперплазия, първичен алдостеронизъм (синдром на Кон), надбъбречни тумори (аденоми, карциноми, феохромоцитом), болест на Фон Хипел-Линдау, болест на Wyatt, множествена ендокринна неоплазия и други.
Болестта на Wyatt е рядко заболяване, чиято честота е 1:100 000. Заболяването има много имена: болест на Brushfield-Wyatt, лептоменингеална ангиома, болест на Weber, невоидна аменция, болест на Kalischer, болест/синдром на Sturge-Weber и други. Етиологията не е известна, но се предполага, че се дължи на лоша васкуларизация през ембрионалното развитие. Това е вродено заболяване, което се характеризира с ангиоматозни промени в мозъка, епилептични припадъци, зрителни нарушения, умствена изостаналост, промени в слюнчените жлези, белия дроб, щитовидната жлеза, бъбреците, малка глава, склеротични маси в кората на главния мозък, тумори в различни органи.
Коментари към Промени в надбъбречните жлези