Промени в кожата
Промени в кожата представляват изменения на кожата, които нормално настъпват с напредването на възрастта и процесите на стареене. Промените в кожата могат да включват поява на кожни възелчета, пигментни петна (лунички, бенки), израстъци (брадавици), рождени белези, акне, себорейни кератози и други. Синеоките и светла кожа хора показват по-ранни изменения на кожата в сравнение с тези с по-тъмна кожа. Най-горният слой на кожата (епидермис) изтънява, броят на пигмент-съдържащите клетки (меланоцити) намалява, намалява еластичността на кожата, намалява подкожната мастна тъкан.
Промени в кожата могат да настъпят нормално с процеса на стареене или да бъдат предизвикани от заболявания, като гъбични, бактериални (импетиго, целулит) и вирусни (дребна шарка, херпес зостер, "пета болест") инфекции, екзема, контактен дерматит, сенилно лентиго, рак на кожата (базално клетъчен и плоскоклетъчен карцином, меланом), акрогерия тип Готрон, витилиго, синдром на преждевременното остаряване (синдром на Вернер), прекомерно излагане на слънце (актинични кератози, актинични лунички), хормонални нарушения, алергична реакция към лекарства, автоимунно заболявания (системен лупус еритематозус, склеродермия), Лаймска болест, хепатит (жълтеница), псориазис, розацея, атеросклероза, диабет, сърдечни заболявания, недоимъчно хранене, наднормено тегло, стрес, климатични условия и други.
Синдромът на преждевременното остаряване или наречен още синдром на Вернер (Werner syndrome) е заболяване, което се дължи на ген, кодиращ ензим, който "развива" двойноспиралната молекула на ДНК. Унаследява се по автозомно-рецесивен начин, като често протича с развитие на злокачествени заболявания. Честотата на заболяването е 1 на 100 000 живородени деца, като най-младият диагностициран пациент с това заболяване е бил на 6 годишна възраст. Характеризира се с поява на признаци присъщи за възрастните хора, но започващи на много млада възраст (около 30 г.): ранно побеляване на косата, уплътняване на хиподермата, изтъняване на епидермиса, загуба на кожна еластичност, екзофталм, дегенеративни промени на кожата главно в областта на горните и долни крайници и лицето, остеопороза, хиперкератинизация, двустранна катаракта, неходжкинов лимфом, липодистрофия, ранна остеосклероза, калциноза, разширени вени, алопеция, неправилно развитие на зъбите, атрофия на половите жлези, безплодие, кожни лезии подобни на тези при склеродермията изискващи ампутация в 75% от случаите, атрофия на гласните връзки, диабет тип 2, нисък ръст, атрофия на черния дроб, атрофия на мозъка в около 40% от случаите, боледуване от заболявания типични за старческата възраст, като повечето не доживяват 50 годишна възраст.
Коментари към Промени в кожата