Промени в белия дроб
Промени в белия дроб: представлява състояние, при което настъпват структурни и функционални нарушения в белодробния паренхим.
Белият дроб е голям чифтен орган от дихателната система в чийто паренхим се извършва газовият обмен и венозната кръв се превръща в артериална. Той е основният орган осъществяващ дишането. Има мека консистенция, форма на надлъжно разрязан конус изпълнен с въздух и е разположен в гръдната кухина.
Промените в белия дроб могат да се дължат на белодробен емфизем, белодробна емболия, пневмония, туберкулоза, ателектаза, рак на белия дроб, сарком на Капоши, лимфом, плеврален мезотелиом (излагане на азбестов прах), белодробна емболия, белодробна артериална хипертония, белодробен оток, респираторен дистрес синдром при бебета, бронхит, бронхиектазии, плеврит, астма, лъчетерапия, белодробна фиброза, тютюнопушене, хипервентилация, болест на Weber и други.
Болестта на Wyatt има много имена, като болест на Brushfield-Wyatt, болест на Weber, болест/синдром на Sturge-Weber, болест на Kalischer, невоидна аменция, лептоменингеална ангиома. Етиологията на заболяването не е известна, но се предполага, че се дължи на лоша васкуларизация през ембрионалното развитие. Честотата му е 1:100 000. Това е рядко вродено заболяване, което се характеризира със склеротични маси в кората на главния мозък, аденом себацеум, тумори в различни органи, умствена изостаналост, епилепсия, очни проблеми (напр. глаукома), ангиоми в мозъка, червени, розови, пурпурни петна върху лицето, уголемен черен дроб, малка глава, промени в бъбреците, белия дроб, слюнчените жлези и други.
Коментари към Промени в белия дроб