Прогресивно развиваща се деменция
Прогресивно развиваща се деменция представлява неврологично заболяване, характеризиращо се с влошаване на умствените способности за много кратък период от време.
Прогресивно развиваща се деменция може да се дължи на редица състояния и заболявания, като болест на Алцхаймер (75%), васкуларна деменция, фронто-темпорална деменция, прогресивна супрануклеарна парализа, кортикобазална дегенерация, болест на Кройцфелд-Якоб (Creutzfeldt-Jakob), хипотиреоидизъм, дефицит на витамин В12, Лаймска болест, невросифилис, травма на главата, дифузно увреждане на аксоните, хипоксия, менингит, енцефалит, злоупотреба с алкохол, енцефалопатия на Вернике (Wernicke), психоза на Корсаков (Korsakov), болест на Хънтингтън (Huntington), болест на Ниман-Пик (Niemann-Pick), болест на Уилсън (Wilson), дефицит на фолиева киселина, ХИВ - инфекция, болест на Уипъл (Whipple), болест на Паркинсон (Parkinson), енцефалопатия на Хашимото (Hashimoto), болест на Бехчет, множествена склероза, саркоидоза, синдром на Сьогрен (Sjogren), системен лупус еритематозус, заболяването Моя-Моя, инсулт, интоксикация, мозъчен тумор, бавно прогресиращ ендемичен енцефалит и др.
Бавно прогресиращият ендемичен енцефалит (Progressive Vilyuisk Encephalitis) представлява вирусно мозъчно заболяване. Начинът му на предаване не е установен, но се предполага, че има генетична предразположеност. Заболяването е характерно за населението, живеещо по поречието на р. Вилюй (Русия), като инкубационният му период е средно около 15 години. Симптоматиката може да включва общо физическо неразположение, скована походка, атаксия, прогресивно влошаване на речта и развитие на деменция, болка в крайниците, повишени дълбоки сухожилни рефлекси, мозъчна дисфункция, двойно виждане и др.
Коментари към Прогресивно развиваща се деменция