Прогресивна парализа на долната част на тялото
Прогресивна парализа на долната част на тялото: представлява напредваща загуба на функцията на мускулите в долната половина на тялото.
Прогресивната парализа на долната част на тялото може да се дължи на: фасцио-скапуло-хумерална мускулна дистрофия, амиотрофична латерална склероза, мускулна дистрофия на Дюшен (Duchenne's muscular dystrophies), мускулна дистрофия на Бекер (Becker's muscular dystrophies), синдром на Гилен Баре (Guillain-Barre syndrome), множествена склероза, нараняване на гръбначен и главен мозък, тумори на главен и гръбначен мозък, абсцеси на мозъка, киста на Тарлов на гръбначния мозък (Tarlova cista), детска церебрална парализа, невроаксоална дистрофия, инфантилен тип и други.
Невроаксонална дистрофия, инфантилен тип (Neuroaxonal dystrophy, infantile) е атозомно-рецесивно нарушение, чието първо проявление е между шестия месец и втората година от живота на детето. В началото на заболяването има забавено мускулно и умствено развитие, загуба на придобити умения, затруднено движение, нетипична походка, спастични мускули, хипотонични мускули, деформация при флексия, намалени, увеличени или липсващи рефлекси, неволево движение на ръце и крака, деменция, хорея, припадъци, махаловиден нистагъм, кривогледство, загуба на зрение (атрофия на зрителния нерв), глухота. При това състояние има загуба на мускулна маса, поради което има ниски нива на креатинин в урината и високо съдържание в нея на креатин. Наблюдават се невродегенеративни изменения в различни участъци на главен и гръбначен мозък, натрупване на желязо в мозъчната тъкан и други.
Коментари към Прогресивна парализа на долната част на тялото