Прогресивно изкривяване на гръбначния стълб
Прогресивно изкривяване на гръбначния стълб се нарича още сколиоза, при което се наблюдава състояние, при което гръбначния стълб е изкривен от едната страна на друга.
Причини за прогресивно изкривяване на гръбначния стълб могат да са спина бифида, церебрална парализа, спинална мускулна атрофия, синдром на Елерс-Данолс (Ehlers-Danlos), синдром на Шаро-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth), синдром на Прадер-Вили (Prader-Willi), синдром на Марфан (Marfan), Арнолд-Киари (Arnold-Chiari) малформация, остеогенеза имперфекта, кифиоза, мускулна дистрофия, атаксия на Фридрих, Протей синдром, неврофиброматоза, заболяване на съединителната тъкан, вродена дисфрагмална херния, синдром на околоплодната лента, синдром на Стив-Видерман (Stuve-Wiedemann) и др.
Синдром на Стив-Видерман (Stuve-Wiedemann) е автозомно-рецесивно заболяване, проявяващо се в ранно детство и представлява вродена костна дисплазия. Лицата с това състояние имат респираторен дистрес, недостатъчно развитие на белите дробове, белодробна артериална хипертония и повтарящи се епизоди на необяснима хипотермия. Дългите кости са къси и широки с големи метафизи, вътрешно кортикално удебеляване с ъгъл на тибията и бедрената кост, но също така и на раменната кост и предмишницата, аномалии на тазовите кости, тънки ребра. В този симптом се наблюдават и неврологични симптоми, проблеми с храненето, умствено развитие, намалено усещане за болка, анормална вегетативна нервна система, лицеви аномалии — ниско поставени уши, недостатъчно развитие на средната част на лицето, къси очни цепки, къс нос, необичайно гладък език, зъбни проблеми. Повечето деца умират скоро след раждането си от респираторен дистрес или хипертермия и др.
Коментари към Прогресивно изкривяване на гръбначния стълб