Прогресивна спастична диплегия с късна проява
Прогресивна спастична диплегия с късна проява представлява двустранна парализа (обхваща и двете половини на тялото), която се влошава прогресивно и се проявява в по-късен етап от развитието на заболяването. Наблюдава се схващане и скованост на мускулите на тялото, което е свързано със силна болка.
Прогресивна спастична диплегия с късна проява се наблюдава при: хомокарнозиназен дефицит, околореноцеребрален синдром, класическа и неонатална глицинова енцефалопатия, синдром на Хънтър-Юренка-Томпсън (Hunter-Jurenka-Thompson syndrome), некетомична хиперглицинемия.
Некетомична хиперглицинемия е рядко срещано разстройство в аминокиселинния метаболизъм, при което глицинът и пролинът не се метаболизират правилно поради дефекти в глициновата система на делене. Наблюдават се: прогресивна спастична диплегия с късна проява, спазми, припадъци, неволеви мускулни контракции, опистотонус, апнея, хълцане, атрофия на зрителния нерв, повръщане, намален мускулен тонус, повишени нива на глицин в урината, плазмата и цереброспиналната течност, равнодушие и други.
Коментари към Прогресивна спастична диплегия с късна проява