Проблеми в развитието на речта
Проблеми в развитието на речта: късно проговаряне, затруднение при изговарянето на думи, свързването им в изречение и използване на речта като средство за общуване.
Всяко дете се различава по степен на развитие на речта и езиковите умения. Обикновено, за нормално се смята, че дете около 1-годишна възраст изговаря думи, съставени от две срички като "мама'', "тата", "баба" и други.
Проблеми в развитието на речта може да се дължат на загуба на слуха, затруднено разбиране на речта на околните, затруднено възпроизвеждане на звуци и други. Смущения в говора се наблюдават при някои състояния и генетични синдроми като мозъчна травма, синдром на Ангелман, аутизъм, умствено изоставане, 3С синдром и други.
3С синдром (craniocerebellocardiac dysplasia) е рядко срещано вродено заболяване, характеризиращо се с черепни малформации, увреждане на малкия мозък и сърдечни нарушения. Към симптомите на синдрома може да се включат изоставане в психомоторното развитие, забавено развитие на речта, гръбначни изкривявания, дефицит на растежен хормон, цепнато небце, изпъкнало чело, аномалии на носа и ушите, наклонени очни цепки, необичаен брой ребра, аномалии на пръстите и други.
Коментари към Проблеми в развитието на речта