Пристъпи на нощен страх
Пристъпите на нощен страх представляват сънно разстройство, при което се наблюдава рязко прекъсване на съня от пристъп на паника и изправяне в леглото.
Пристъпи на нощен страх може да се наблюдава при: инсомния, депресия, пристъпи на тревожност, психози, халюцинации и други нарушения в менталното здраве, психотравми и силен стрес, синдром на Желино (Gelineau's syndrome), сънна апнея, хронични заболявания, тютюнопушене, наднормено тегло, нощен страх и други.
Нощният страх представлява парасомния (категория сънно разстройство), особено характерна за децата и в 96% от случаите се предава по наследство. Характеризира се с изключително силен страх, който възниква по време на сън и временна невъзможност за възвръщане на пълно съзнание. Пациентите се изправят рязко в леглото с широко отворени очи, изразяващи страх и паника, като тези пристъпи на нощен страх често се съпровождат от смразяващ кръвта вик. Наблюдават се и изпотяване, учестено дишане и учестен пулс. Човекът, страдащ от нощен страх изглежда буден и в съзнание по време на пристъпите, но всъщност е объркан, не може да бъде успокоен и не разпознава околните. Обикновено пристъпите на нощен страх продължават от 5 до 30 минути, след което страдащият се връща към нормален сън.
Коментари към Пристъпи на нощен страх