Прилагане на кортикостероиди при контакт с отровни растения
Прилагане на кортикостероиди при контакт с отровни растения: представлява терапевтична мярка, която се прилага при възпалителни реакции (дерматити) при съприкосновение със соковете на растенията, убождане с иглите и бодилите им. Първо засегнатата кожа се измива внимателно и след това се покрива със слой от локален кортикостероид. След употребата му се потиска продукцията на простагландини (медиатори на възпалението), образуващи се при възпалението. Простагландините причиняват разширение на кръвоносните съдове и приток на клетки на възпалението, които водят до сърбеж, зачервяване, подуване на засегнатата кожа.
Прилагане на кортикостероиди при контакт с отровни растения може да наложи при експозиция на: отровен бръшлян, бясно дърво, зокум, мачинелово дърво, дифенбахия, хортензия, перуанска лилия, хризантема, чемшир, самакитка и други.
Отравяне с хризантема (Chrysanthemum poisoning) се дължи на съдържащото се в нея химично съединение сесквитерпен лактон. Симптомите на това състояния са: сърбяща и зачервена кожа, покриване с мехури на кожата, локализиран оток на засегнатия участък и други.
Коментари към Прилагане на кортикостероиди при контакт с отровни растения