Преходна загуба на паметта
Преходната загуба на паметта представлява пълна или частична загуба на паметта, която продължава за не много дълъг и ограничен период от време, след който паметта постепенно се възвръща.
Преходната загуба на паметта може да се дължи на черепно-мозъчни травми, силен емоционален стрес, инсулти, неправилно приложение на някои медикаменти, отравяния с тетрахлоретилен и други.
Тетрахлоретиленът принадлежи към хлорираните въглеводороди и се използва най-вече като разтворител за органични вещества, за химическо чистене, отстраняване на бои и други. Той е силно токсичен и острото отравяне с него протича с диария, повръщане, белодробен едем, сърдечни аритмии, атаксия, дезориентация, преходна загуба на паметта, периферна невропатия и други, като може да се стигне до бъбречна недостатъчност, сърдечен арест и коматозно състояние. При хроничен прием на тетрахлоретилен (например със замърсена вода) се наблюдава развитие на чернодробна цироза, кардиомиопатии, както и на различни злокачествени тумори най-често на гърдата, белите дробове, левкемии, ходжкинови и неходжкинови лимфоми и други. Тъй като тетрахлоретиленът преминава плацентарната бариера, както и се отделя чрез млечните жлези, той е много опасен за бременни и кърмещи жени, като предизвиква аборти, вродени малформации, ниско тегло при раждане и сериозни увреждания на кърмачетата.
Коментари към Преходна загуба на паметта