Пресинкоп

Пресинкоп: състояние, предшестващо внезапна и временна загуба на съзнание (синкоп). Клинично се проявява със замаяност и виене на свят, мускулна слабост, замъглено зрение, нестабилност и падане на земята
Усещането възниква, защото мозъчната кора временно не получава достатъчно кислород, обикновено поради намален приток на кръв. Повечето възрастни са имали преходен пресинкоп след бързо излизане от легнало или седнало положение. Обикновено някои утежняващи фактори, като например лежане на горещо слънце, използване на медикаменти или прекомерен прием на алкохол, могат да бъдат причини за състоянието.
Пресинкопът може да се дължи на:
- Болести на органите на кръвообращението - ортостатична хипотония, Адамс-Стокс синдром (Stokes-Adams syndrome), стеноза на аортната клапа, атриовентрикуларен блок, хипертрофична кардиомиопатия, синдром на каротидния синус, хипотония, синдром на Уолф-Паркинсон-Уайт (Wolff-Parkinson-White syndrome).
- Болести на нервната система - автономна невропатия.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - кокаин, страничен ефект от прием на някои лекарствени медикаменти (амитриптилин, барбитурати, хлорфенамин, цинаризин, дезипрамин, дифенхидрамин, дотиепин, хидроксизин, L-Dopa, нортриптилин).
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - синкоп.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - артериит на Такаясу (Takayasu's arteritis).
- Новообразувания - предсърдна миксома.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - мастоцитоза.
Най-честата причина за пресинкоп и синкоп е внезапното понижаване на кръвното налягане. В повечето случаи загубата на съзнание се предшества от типични симптоми като усещане за обливане на топли вълни, замъглено зрение, гадене, изпотяване, бледост. Възстановяването обикновено е незабавно, но понякога кръвното налягане остава ниско в продължение на 15-30 минути и човек се чувства уморен и отпаднал и на следващия ден.
По-рядко, но много по-важно – пресинкопът и синкопът могат да бъдат причинени от нарушения в сърдечния ритъм, заболявания на сърцето и увреждания на сърдечните клапи.
Допълнителна информация в състоянието: „Синкоп“.
Библиография
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/presyncope
https://www.heartgroup.co.nz/Patient+Information/Cardiac+Conditions/Adult/Adults+-+PresyncopeSyncope.html
Коментари към Пресинкоп