Прекалено прозяване при деца
Прозяването е нормален рефлекс, който настъпва неволно. Това е процес, при който настъпва дълбоко вдишване и максимално изпълване на белите дробове с въздух. Обикновено се предизвиква от сънливост и умора. Прозяването е заразно при възрастните хора, но не и при бебета и деца.
Новородените се прозяват повече от възрастните, като средно на ден се прозяват от 30 до 50 пъти. Това в сравнение с възрастни е 20 пъти по-малко. Прекомерното прозяване при тях надхвърля тези граници.
Прекаленото прозяване при децата може да се дължи на:
- Болести на нервната система - множествена склероза, възпаление на мозъка, епилепсия, повишена сънливост.
- Новообразувания - мозъчни тумори.
- Болести на органите на кръвообращението - аортна дисекация, сърдечна атака.
Физиологични причини за прекомерно прозяване при деца
Прекомерно прозяване имат бебетата, които се прозяват повече от три до четири пъти за период от половин час. Децата също могат да се прозяват повече от нормално, например като охлаждащ механизъм, когато телесната им температура е повишена. Прозяването се случва преди, по време и след случаи на необичайна терморегулация, топлинен стрес и хипертермия.
Прозяването облекчава дискомфорта в ушите и слуховите проблеми, които се срещат често, както при възрастни, така и при деца. Например промяна във височината може да доведе до такъв проблем. Тоест прозяването може да служи като "защитен рефлекс" на ухото, което се предизвиква от бързи промени на височината или от други условия. Прозяването помага за изравняване на налягането на въздуха в средното ухо с външното налягане.
Друга физиологична причина за прозяването може да бъдат намалените нива на кислород в кръвта и мозъка. Следователно нивата на въглеродния диоксид се увеличават. Прозяването премахва богатия на въглероден диоксид въздух от белите дробове и увеличава циркулацията на кислород в мозъка.
Прозяването при деца може да се свърже и просто с емпатия към различни ежедневни дейности.
Най-чести причини
Нарушения на съня
Децата и юношите се нуждаят от поне 9 часа сън всяка вечер. Проблемите със съня или липсата му могат да имат отрицателни ефекти върху поведението на децата в социалните им взаимоотношения и представянето им в училище.
Проблемите със съня са често срещани сред децата, особено когато са малки. Страх, нощни кошмари, нощното напикаване може да нарушат естествения режим на сън. Много промени със съня в детството са свързани с поведението му през деня или навиците преди лягане. Яденето на твърде много сладка храна през деня например или гледане на телевизия непосредствено преди лягане е достатъчно, за да наруши качеството на съня.
Децата, също като възрастните, имат проблеми с контролирането на настроенията си, когато са лишени от сън.
Колко часа сън са нужни на децата?
- Бебета (от 4 до 12 месеца) - 12 до 16 часа
- Малки деца (от 1 до 2 години) - 11 до 14 часа
- Деца (от 3 до 5 години) - от 10 до 13 часа
- Деца (от 6 до 12 години) - от 9 до 12 часа
- Тийнейджъри (от 13 до 18 години) - от 8 до 12 часа
Епилепсия
Епилепсията е мозъчно разстройство, при което човек страда от повтарящи се припадъци. Те се предизвикват от промени в електрическата и химическата активност в мозъка. Има различни видове припадъци. Някои са много кратки и продължават само няколко секунди, докато други продължават минути. Видът на припадъка зависи от това каква част от мозъка е засегната.
Мозъкът се състои от нервни клетки, които комуникират помежду си чрез електрическа активност. Припадъкът се появява, когато една или повече части на мозъка имат поредица от необичайни електрически сигнали. Всичко, което прекъсва нормалните връзки между нервните клетки в мозъка, може да причини припадък. Това включва висока температура, висока или ниска кръвна захар, мозъчно сътресение и други. Когато детето има 2 или повече пристъпа без известна причина, това се диагностицира като епилепсия.
Прекомерното прозяване е описано при неврологични състояния като част от проявите на епилепсия, най-често на слепоочния дял.
Диагноза
Обикновено, когато децата страдат от прекомерно прозяване, родителите им съобщават това на децата. Ако не съществува очевидна причина за това, като липса на сън, трябва да се направят инструментални изследвания. Подходящ метод е електроенцефалографията (ЕЕГ), която може да диагностицира мозъчна дисфункция.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.healthline.com/health/yawning-excessive
https://www.hellomotherhood.com/excessive-yawning-in-children-5506751.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678674/
https://www.helpguide.org/articles/sleep/childhood-insomnia-and-sleep-problems.htm
Коментари към Прекалено прозяване при деца