Поява на ринорея
Поява на ринорея: представлява състояние, характеризиращо се с освобождаване на воднист, бистър, слузест секрет от носа.
Поява на ринорея може да се дължи на настинка, продължителен престой на студено, алергичен ринит, сенна хрема, синузит, чуждо тяло в носа, при плач, при употреба на наркотици или при тяхното отказване, Х-свързана агамаглобулинемия, травма на главата, кистозна фиброза, магарешка кашлица (коклюш), назални тумори, клъстерно главоболие, хормонални промени и други.
Х-свързана агамаглобулинемия (X-linked agammaglobulinaemia) е рядко Х-свързано генетично заболяване, открито през 1952 г. По-често се среща при мъжете. Заболяването се характеризира с липса на производство на В клетки, което от своя страна е свързано с пълна липса на всички имуноглобулини (антителата) в кръвта. Хората с това заболяване са склонни да развият сериозни и дори фатални инфекции. Това е първият известен имунен дефицит, който се класифицира заедно с другите наследствени ефекти на имунната система, известни като първични имунодефицитни заболявания. Причинява се от мутация в тирозин киназния ген на Брутон (Btk ген). Заболяването се характеризира с рецидивиращи инфекции най-вече на дихателните пътища, треска, лимфаденопатия, синузит, ринорея, пневмония, кашлица, конюнктивит, болка в очите, кожни инфекции, диария, болка в корема, гърдите, недостиг на въздух.
Коментари към Поява на ринорея