Полово предавани инфекции свързани с полови контакти
Полово предавани инфекции свързани с полови контакти: означава инфектиране на индивида с венерическо заболяване при полов контакт без предпазни средства.
Полово предавани заболявания (sexually transmitted diseases) наричани още венерически болести и срамни болести са такива заболявания, предавани между партньорите посредством всякаква форма на сексуална активност (вагинален, орален, анален секс). Също така те могат да бъдат разпространени посредством използвани медицински игли, заразена кръв и тъкани, по време на раждането, кърменето. Към рисковите полови контакти могат да бъдат причислени взаимоотношенията с многобройни партньори, наркомани, след злоупотреба с алкохол, извършването на полов акт без предпазни средства, при желание за разнообразяване на сексуалния живот. Бактериалните инфекции включват заболяванията хламидия, гонорея, сифилис, мек шанкър. Вирусните инфекции са гениталният херпес, ХИВ/СПИН, генитални брадавици, вирусен хепатит, заразен молуск. Паразитните инфекции включват трихомониазата. Гъбичните инфекции включват кандидозата.
Изследване за младежкото рисково поведение (Youth risk behavior - YRBS). YRBS е система за наблюдение на широк кръг от хора, която се провежда на всеки две години на територията на Съединените щати, като благодарение на тази система става възможно наблюдението на приоритетите за здравето и рисковите поведения сред младежта, в това число умишлени самонаранявания и насилия, тютюнопушене, прием на алкохол и наркотици, сексуално поведение, което може да доведе до нежелана бременност и полово предавани заболявания (ХИВ/СПИН инфекция, сифилис, гонорея, хламидии и други), нездравословни хранителни диети, липса на физическа активност. Организацията е създадена в началото на 1990 г., за да наблюдава напредъка по отношение предпазването на младите хора от ХИВ инфекция. Това е един от основните източници, чрез който се добива информация за тези рискови поведения при младежта. Проучванията от 1991 г. показват, че процентът на гимназистите, които са участвали в поне една физическа саморазправа през последните 12 месеца е намалял от 42% на 25%. Констатации от изследването показват, че използването на технологиите (телефони, таблети) по време на шофиране, продължават да крият големи рискове за младите хора. Сред гимназисти, които са карали кола или друго превозно средство през последните 30 дни, процентът на получените текстови съобщения или по електронна поща докато шофират варира от 32% до 61%, което увеличава риска от пътно транспортни произшествия. Нови доклади на YRBS организацията показват смесени резултати по отношение на младежката рискова сексуална активност. Процентът на учениците в по-горните класове, които в момента са сексуално активни (имали са полов контакт през последните 3 месеца) е намалял от 38% през 1991 г. на 34% през 2013 г. Въпреки това обаче сред учениците в по-горните класове, които в момента са сексуално активни, употребата на презервативи също е намалял от 63% през 2003 г. на 59% през 2013 г. По-нататъшните анализи на резултатите на организацията към 2013 г. показват промени свързани със затлъстяването. През последните 10 г. процентът на гимназистите прекарвайки по 3 и повече часа през компютъра почти се е удвоил - от 22% през 2003 г. на 41% през 2013 г. Процентът на гимназисти, които гледат по 3 или повече часа телевизия дневно е намалял от 43% през 1999 г. на 32% през 2013 г. За периода 2007-2013 бе отбелязан спад в процента на гимназистите, които консумират сода по 1 или повече пъти на ден от 34% до 27%. Това проучване има за цел да даде представа за рисковите фактори на подрастващото население, като употреба на алкохол, наркотици, тютюн, медикаменти, сексуална активност, физическа саморазправа, шофиране в нетрезво състояние и други.
Коментари към Полово предавани инфекции свързани с полови контакти