Поднокътен хематом

› Въведение
› По-чести причини
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Поднокътният хематом е нараняване на нокътното легло, което причинява кървене под нокътя. Основните оплаквания при подобно нараняване са болка и обезцветяване на нокътя. Нараняването възниква в резултат на директен удар или смачкване на дисталната фаланга, като например захващане на пръст във врата. Когато кръвта навлезе в поднокътното пространство, тя оказва болезнен натиск върху нокътното легло. Травмата може също да бъде придружена от фрактури на дисталната фаланга, авулзия на нокътя или върха на пръста. Това нараняване е често срещано както при деца, така и при възрастни.
Поднокътният хематом е промяна в нокътя след нараняване, която се характеризира с натрупване на кръв под увредената нокътна плоча. В зависимост от интензивността на нараняването, хематомът може да заема част от нокътя или цялата му площ.
По-чести причини
Поднокътните хематоми могат да бъдат с:
- Травматичен произход: в резултат на остра травма: след падане на тежък предмет върху нокътната плочка, директен удар с тъп предмет, натъртване на пръст, прищипване на пръст във врата и др.; поради повтарящи се леки наранявания на нокътната плочка, например след дълъг преход, както и при носене на тесни обувки или обувки на висок ток.
- Нетравматичен произход: ако пациентът има склонност към кървене, нарушения на кръвосъсирването или приема антикоагуланти.
Сърдечно-съдови заболявания
Те причиняват нарушаване на процесите на хемопоеза, което води до неконтролирано образуване на хематоми.
Захарен диабет
Една от характерните черти на захарния диабет е нарушение на кръвообращението, което води до появата на хематоми в различни части на тялото, включително под ноктите.
Пациентите със захарен диабет късно забелязват увреждане на нокътните плочки поради факта, че често развиват полиневропатия, което води до нарушена тактилна и болкова чувствителност.
Онихомикоза
Инфекциозно гъбично заболяване, характеризиращо се с появата на тъмни петна под ноктите и промени в структурата, цвета и дебелината на нокътните плочки.
Поднокътен меланом
Поднокътният меланом е рядка клинична форма на злокачествено новообразувание, в 23-44% от случаите се развива след травматично увреждане на нокътната фаланга и много прилича на натъртване, което го прави подобен на поднокътен хематом.
Само опитен лекар може да различи поднокътния хематом от меланома, така че трябва незабавно да се потърси помощ от ортопед, ако получите следните симптоми:
- лека болка
- по-малко интензивно черно-кафяво оцветяване
- линеен характер на лезията под формата на ивици с различни размери
- нарушението постепенно се разпространява към кожата на нокътната гънка, кутикулата и подлежащите тъкани.
Признаци на меланом се откриват по време на преглед и дерматоскопия (изследване на кожата чрез специално устройство, дерматоскоп, използвано в дерматологията). Ако има индикации, пациентът се препоръчва да се консултира с онколог.
Симптоми
Поднокътните хематоми са петна с ясни граници, видими през нокътната плочка. Най-често са засегнати големите пръсти на краката. До една трета от пациентите имат увреждане на няколко нокти.
Обемът на субунгвалния хематом може да варира. При лека травма се появяват точковидни или ивичести кръвоизливи под формата на кафяво-черни петна или ивици с размери няколко милиметра. Такива хематоми се движат заедно с растежа на нокътната плоча и се елиминират, докато расте.
Колкото по-голяма е степента на лезията, толкова по-голям е рискът от развитие на частично или пълно отлепване на нокътната плочка от нокътното легло - онихолиза.
При остра травма под нокътната плоча се натрупва голямо количество кръв. Поднокътният хематом може да покрие цялата му площ. Такава голяма лезия често води до онихомадеза, която се характеризира с отделяне на проксималната част на нокътната плочка от нокътното легло.
Цветът на хематома се определя от продължителността на нараняването. От розово, червено до червеникавокафяво и лилаво, ако нараняването е настъпило една до пет седмици преди травмата. Кафяво-черен на цвят - след 16 или повече седмици.
Характерни признаци на поднокътен хематом са:
- промяна в цвета на нокътната плоча
- локално повишаване на температурата
- повишена чувствителност към допир
- болка от пулсиращ характер
- хиперемия
- оток
Симптомите на хематом се появяват почти веднага, достигайки пик през първите два до три часа след нараняването. На втория или третия ден интензивността на болката намалява и отокът започва да намалява.
Диагноза
Лекарят трябва да прегледа цялата нокътна структура за увреждане на нокътната гънка и целия пръст, да оцени двигателната функция, да провери усещането и да оцени кръвообращението.
Поднокътният кръвоизлив е клинична диагноза, потвърдена от дермоскопия. Дермоскопските характеристики на поднокътния кръвоизлив могат да включват:
- Хомогенни или променливи цветове (червеникаво, лилаво, кафяво или черно)
- Периферни глобуларни структури и ивици
- Заоблена форма с периферно избледняване
- Периунгвален кръвоизлив
- Линейни бели следи върху нокътната плочка поради загуба на прозрачност
- Дистално пожълтяване на нокътната плочка
- Липса на злокачествени характеристики
Оценката на пигментиран нокът винаги трябва да оценява характеристиките, които биха могли да подскажат за поднокътен меланом.
За да се определи тежестта на фрактурата, се прави рентгенова снимка в няколко проекции. Ултразвукът може да се използва за откриване на разкъсвания на нокътното легло и фрактури на дисталната фаланга, чието наличие може да означава по-трудно възстановяване.
Лечение
В повечето случаи не се изисква лечение за поднокътен хематом. В случай на повтарящ се поднокътен кръвоизлив трябва да се избягват провокиращи фактори, като тесни или неподходящи обувки.
Ако субунгвалният кръвоизлив е остро болезнен (по-малко от 48 часа след нараняването), може да се обмисли трепанация. В нокътната плочка се правят малки дупчици за декомпресия и дрениране на хематома.
Понякога нокътната плочка е най-добре да се отстрани и нокътното легло да се възстанови хирургически. Трябва да се потърси мнение от хирург, ако има подлежаща фрактура или да се обмисли биопсия, ако не може да бъде изключен меланом.
Поднокътният кръвоизлив преминава бавно в продължение на месеци до години, като възстановяването на ноктите на краката отнема повече време, отколкото на ръцете.
Заглавно изображение: medicalnewstoday.com
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Subungual_hematoma
https://dermnetnz.org/topics/subungual-haemorrhage
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482508/
https://www.aocd.org/page/SubungualHematoma
Коментари към Поднокътен хематом