Повишен уробилиноген в урината
Повишен уробилиноген в урината: състояния, при които се установяват завишени нива на уробилиноген в урината.
Уробилиногенът е безцветно съединение, образувано от трансформацията на бирирубин - продукт на разграждането на хемоглобина в червените кръвни клетки. Билирубинът посредством жлъчката се отделя в дванадесетопръстника и под въздействието на микроорганизмите, които нормално се намират в чревния тракт, се преобразува в уробилиноген. Уробилиногенът обикновено се елиминира в изпражненията след преминаване през черния дроб и жлъчния мехур. Малки количества от него обаче се намират в нормално в урината и допринасят за типичния й жълт цвят.
Референтни стойности
При здрави хора нормалната концентрация на уробилиноген в урината варира от 0,1-1,8 mg/dl или 1,7-30 µmol/l. Концентрации над 2,0 mg/dl (34 µmol/l) се считат за патологични.
Повишеният уробилиноген в урината може да се дължи на:
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - хемолитична анемия, пернициозна анемия.
- Инфекциозни и паразитни болести – инфекциозен хепатит.
- Болести на храносмилателната система – хепатит, цироза на черния дроб.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – отравяне (медикаменти, алкохол), изгаряне, измръзване.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на медикаменти (антибиотици).
- Новообразувания – чернодробни тумори.
- Болести на храносмилателната система – камъни в жлъчката.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - антифосфолипиден синдром, системен лупус еритематозус.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродено увреждане на червените кръвни клетки, Синдром на Дъбин-Джонсън(Dubin-Johnson syndrome), синдром на Ротор (Rotor’s syndrome), синдром на Криглър-Найджар (Crigler-Najjar syndrome).
- Други – изкуствени сърдечни клапи.
По-чести причини за повишен уробилиноген в урината
Хемолиза
Хемолизата е процес, при който червените кръвни клетки се разграждат твърде рано. Обикновено те живеят около 120 дни и след това естествено се разпадат, за да направят път на по-новите, които се произвеждат в костния мозък.
Злокачествена анемия
Витамин В12 и фолиевата киселина са необходими за производството на червени кръвни клетки. Ако в организма има недостиг на някое от двете вещества, това ще доведе до пернициозна анемия - състояние, при което няма достатъчно червени кръвни клетки. Недостатъчните количества B12 могат да причинят разрушаването на еритроцитите в костния мозък, косвено увеличавайки производството на билирубин.
Чернодробни заболявания
Черният дроб е важен орган, участващ в множество метаболитни процеси, включително преработката на билирубин. Когато той не функционира правилно, може да се натрупа билирубин, а впоследствие и уробилиноген.
Застойна сърдечна недостатъчност
Състояние, при което сърцето да не може да изпомпва достатъчно кръв, необходима, за да се осигури адекватна перфузия. Това означава, че кислородът и хранителните вещества не се предоставят на органите и тъканите в количество, което да задоволи нуждите на организма. В отговор на намалената способност на сърцато да изпомпват необходимото количество кръв, бъбреците ще се опитат да компенсират процеса. Това ще доведе до задържане на течности в тялото и отоци.
Повече за състоянието може да намерите в: "Застойна сърдечна недостатъчност МКБ I50.0".
Медикаменти
Приемът на антибиотици може да заличи полезните бактерии в червата, които помагат за превръщането на билирубина в уробилиноген.
Кога е необходимо да се изследва уробилиноген в урината?
Ако вашият лекар смята, че имате чернодробно заболяване, може да назначи подобно изследване, както и допълнителни изследвания на кръв и урина.
Резултатите на билирубин и уробилиноген в урината могат да спомогнат за разграничаване на хемолиза на червените клетки, чернодробна болест и обструкция на жлъчния мехур, както е показано в таблицата по-долу:
Състояниие |
Билирубин |
Уробилиноген |
Хемолитична болест |
Отрицателен |
Повишен |
Хепатит |
Положителен или отрицателен |
Повишен |
Жлъчна обструкция |
Положителен |
Нормален |
Библиография
https://medlineplus.gov/lab-tests/urobilinogen-in-urine/
https://www.medipee.com/en/urobilinogen-2/
https://www.belmarrahealth.com/urobilinogen-urine-mean-causes-symptoms-tests-treatment/
https://www.labce.com/spg506382_clinical_significance_of_urobilinogen_in_urine.aspx
Коментари към Повишен уробилиноген в урината