Повишен пикочен гонадотропин
Повишен пикочен гонадотропин означава състояние, при което концентрацията на гонадотропин в урината е по-висока от физиологичната норма. Гонадотропинът е гликопротеинен хормон, който се секретира от предните дялове на хипофизата. Заедно с хорион-гонадотропина, плацентарните гонадотропини и фоликулостимулиращия хормон, гонадотропинът регулира нормалния физически растеж, половото развитие и репродуктивната функция.
Повишен пикочен гонадотропин може да се установи при: бременност, туморни образувания на тестисите, яйчниците и матката, тумори на хипофизата, продължителен прием на гонадотропини, анормална секреция на гонадотропин рилизинг хормон от хипоталамуса, тумори на лайдиговите клетки, гонадотропин зависим преждевременен пубертет, вродена хиперплазия на надбъбречните жлези, дължаща се на ензимен дефицит.
Вродена хиперплазия на надбъбречните жлези, дължаща се на ензимен дефицит (Congenital adrenal hyperplasia due to 17-alpha-hydroxylase deficiency): Вродено рядко срещано нарушение, което се предизвиква от дефицит на ензима 17-хидроксилаза. Като резултат се установява нарушение в производството на полови хормони (андрогени и естрогени) от тестисите и яйчниците. Наблюдават се редица аномалии: повишен пикочен гонадотропин, увеличаване нивата на 11-оксикортикостероиди, намаляване производството на кортизол, намалени нива на прегнанетриол, естрадиол и естрон, неясни мъжки полови органи, преждевременно остаряване и набръчкване на кожата на лицето, аменорея, оскъдно окосмяване на тялото, периоди на опадване на косата при жени, гинекомастия при мъже, малък пенис, ектопия на тестиси, инфантилизъм на матката, малки яйчници, алкалоза, хипертензия, мускулна слабост, мравучкане и скованост на крайниците при жени.
Коментари към Повишен пикочен гонадотропин