Повишено ниво на копропорфирини във фекалиите
Повишеното ниво на копропорфирини във фекалиите представлява откриване на високо съдържание от посочените вещества в проба изпражнения.
Повишеното ниво на копропорфирини във фекалиите се наблюдава при наследствена копропорфирия, късна кожна порфирия, демонстрация през пубертета на вродена еритропоетична копропорфирия, генетични и метаболитни заболявания, деца с аутистични разстройства и др.
Рядкото метаболитно заболяване - късна кожна порфирия, се изразява в дефицит на ензим - уропорфириноген декарбоксилаза. В резултат на това в кожата се натрупват порфирини, правят я светлочувствителна, а клиничните признаци при заболяването са най-изявени по тези части от тялото, които постоянно се излагат на слънце. Накои от причините, поради които може да се развие или засили този вид порфирия са: употреба на орални контрацептиви, прекомерен прием на алкохол, развитие на чернодробни заболявания като хепатит C и др., прием на полихлорирани ароматни въглеводороди, прием на хормоноподобни лекарства, високо съдържание на желязо в организма.
Клиничната картина при късната кожна порфирия, включва следните симптоми: повишена пигментация на изложената на слънце кожа, случаи на асимптоматично протичане на порфирията, пълни с течност мехури, развитие на малки кожни кисти при лечението на мехурите, засягане предимно на горната повърхност на ръцете - част от тялото най-изложена на слънце, повишена чувствителност към слънце, повишено окосмяване на лицето, изразена петниста пигментация около очите, потъмняване на урината или оцветяване в червеникаво, а понякога и в цвят подобен на чай, развитие на рани от леки наранявания, повишено ниво на уропорфирин в урината, високо ниво на копропорфирин и уропорфирин във фекалиите, повдигане на нокътя от нокътното легло.
Коментари към Повишено ниво на копропорфирини във фекалиите