Повишени нива на адренокортикотропния хормон
Повишени нива на адренокортикотропния хормон представлява необичайно завишени стойности на хормон отделящ се от предния дял на хипофизната жлеза (адренокортикотропен хормон).
Адренокортикотропния хормон е белтък съставен от 39 на брой аминокиселини. Функцията му се изразява в активиране секрецията на гликокортикоидите и андрогените от надбъбречните жлези. При недостиг на адренокортикотропен хормон се стига до атрофия на надбъбречната жлеза. Нормалните стойности на хормона са от 9 до 52 пг/мл.
Повишени нива на адренокортикотропния хормон могат да се дължат на болест на Адисон, вродена бъбречна хиперплазия, болест на Кушинг, тумори на хипофизата, злокачествени заболявания на щитовидната жлеза, синдром на Нелсон (Nelson syndrome) и др.
Синдром на Нелсон представлява състояние, изразяващо се в прекомерна пигментация на кожата, намалена зрителна острота, главоболие, липса на менструация, неврологични симптоми и др. Синдрома може да се дължи на високи нива на адренокортикотропен хормон, тумори на хипофизата, генетични нарушения и др.
Коментари към Повишени нива на адренокортикотропния хормон