Плосък гръбначен стълб
Плосък гръбначен стълб (platyspondyly) се причинява от различни малформации на прешлените изграждащи гръбнака, в резултат на което се стига до липса на нормалните физиологични извивки на гръбначния стълб. Състоянието може да бъде вродено или да се появи по-късно в живота на човек (остеохондродисплазия).
Плосък гръбначен стълб може да се дължи на вродени малформации на прешлените, артрит, дегенеративни дискови болести, усложнения след лечение на сколиоза, синдром макроцефалия-лицеви аномалии-непропорционално висок ръст и изоставане в умственото развитие, синдром на плоския гръб, фиброхондрогенеза, болест на Гоше, метатропична дисплазия, синдром на Маркио (Morquio syndrome), остеогенезис имперфекта, синдром на Робъртс (Roberts syndrome) и др.
Фиброхондрогенеза (Fibrochondrogenesis) е автозомно-рецесивно генетично заболяване под формата на остеохондродисплазия, което причинява нарушения в развитието на хрущялите и свързаните с тях тъкани. Състоянието води до недоразвити крайници, малформации на костите, фибробластна дисплазия, неонатална смърт или раждане на мъртво бебе, къси ребра, недоразвита челюст, голяма глава, недоразвити гърди, плосък гръбначен стълб, разцепен на две език, изпъкнали очни ябълки и др.
Коментари към Плосък гръбначен стълб