Периферна корнеална пигментация
Периферна корнеална пигментация: представлява състояние, характеризиращо се с оцветяване в периферната част на роговицата на окото.
Роговицата е част от външната обвивка на окото, която покрива ириса, зеницата и предната камера. Изпълнява предпазна роля за окото и е особено важна като най-силния оптичен елемент на окото. Има форма на елипсоид.
Периферна коренеална пигментация е характерен симптом при заболяването на Уилсън, наричат се още пръстени на Кайзер-Флайшер.
Болестта на Уилсън (Wilson's disease) представлява автозомно рецесивно генетично заболяване, причинено от дефект в метаболизма на медта, в резултат на което той се натрупва в големи количества в организма. Отлагането на мед е най-много в черния дроб, бъбреците, ЦНС и роговицата. Болестта засяга 1:30 000 души. Носи името на д-р Самюел Уилсън, британски невролог, който първи описва заболяването през 1912 г. Причината за заболяването е дефект в ген в хромозома 13 (АТP7B). Болестта на Уилсън започва неусетно и се развива постепенно. Острата форма протича с бързоразвиваща се чернодробна недостатъчност и бързо настъпваща вътресъдова хемолиза (разрушаване на еритроцитите). Развива се хепатит, чернодробна цироза. Симптомите включват лесна уморяемост, анорексия, загуба на тегло, иктерус, болка в дясното подребрие, гадене, повръщане, окосмяването намалява, сърдечни проблеми, преждевременна остеопороза, хипопаратиреоидизъм, безплодие, хабитуален аборт, панкреатит, загуба на памет, промени в поведението, менструални проблеми, развитие на синдром на Паркинсон (тремор, ригидност, проблеми с координацията). Много характерен признак за заболяването е появата на тъмни кръгове в периферията на роговицата, т.нар. пръстени на Кайзер-Флайшер.
Коментари към Периферна корнеална пигментация