Перитонеално дразнене
Коремът е част от тялото, която лекарят може лесно да изследва чрез допир с ръка (палпация). По този начин могат да се палпират различни органи в коремната кухина и да се открие чувствителност и болка.
Болката може да бъде лека до тежка. Перитонеално дразнене означава, че има болка при натиск с последващо рязко отпускане на ръката в областта на корема. Това се случва, когато вътрешната обвивка на коремната кухина (перитонеум) е раздразнена, възпален или инфектиран.
Перитонеалното дразнене най-често се среща при перитонит. Нарича се още симптом на Блумберг, кръстен на немски хирург, който първи е описал перитонеалното дразнене.
Причини за перитонеално дразнене
За правилно разбиране на перитонеалното дразнене са нужни анатомични познания за особеностите на самия перитонеум. Той представлява серозна мембрана, образуваща вътрешна обвивка на коремната кухина. Покрива повечето от интраабдиминалните органи и се състои от мезотелиум, поддържан от тънък слой съединителна тъкан. Тази перитонеална обвивка на коремната кухина поддържа много от органите и служи като проводник за техните кръвоносни съдове, лимфни съдове и нерви.
Перитонеумът е един непрекъснат лист, образуващ два слоя и потенциално пространство между тях - перитонеална кухина. Двата листа на перитонеума са съответно:
- Висцерален (вътрешен)
- Париетален (външен) - той е прикрепен към коремната стена и стените на таза. Именно в него има разположени множество болкови рецептори, които липсват във висцералния перитонеален лист. По този начин при някакъв вид възпаление или инфекция в коремната кухина, болковите рецептори отговарят за появата на перитонеалното дразнене.
Заболявания, протичащи с перитонеално дразнене
Перитонеално дразнене основно е признак на перитонит, тежко възпаление в коремната кухина, което обхваща самия перитонеум. Това възпаление често е резултат от инфекция. Много неща могат да причинят основната инфекция включително:
- Перфорация - представлява поява на отвор на някои от кухите коремни органи, което позволява на бактериите от гастроинтестиналния тракт да навлязат в свободната коремна кухина. Това причинява тежка инфекция на перитонеума, което може да доведе до абсцедиране.
- Тазово-възпалителна болест - резултат от инфекция на женските репродуктивни органи, включително матката, фалопиеви тръби или яйчниците. Бактериите от тези органи могат да се преместят в перитонеума и да причинят перитонит.
- Чернодробно заболяване - едно от най-тежките чернодробни заболявания е именно цирозата. Тя протича с настъпването на множество усложнения, едно, от които е образуването на течност в коремната кухина (асцит). При натрупването на твърде много течност, това може да причини състояние, наречено спонтанен бактериален перитонит.
- Хирургично усложнение - всякакъв вид операция, включително в коремната област, носи риск от инфекция.
- Остър апендицит - инфектиран и възпален апендикс е една от най-честите причини за перитонеално дразнене. Тежкото възпаление може да доведе до перфорация и образуването на локален или дифузен перитонит. Това налага спешна оперативна интервенция.
- Стомашна язва - представлява дефект в стомашната лигавица. Нелекуваната язва може да доведе до перфорация на стомашната стена, причинявайки инфекция в коремната кухина.
- Панкреатит - възпалението или инфекцията на панкреаса може да се разпространи в коремната кухина и да причини перитонит.
- Дивертикулит - дивертикулите представляват патологични торбовидни разширения на чревната стена, които най-често засягат колон сигмоидеум. Те са с голям риск от инфекция и възпаление. Това може да доведе до абсцедиране и перфорация.
- Наранявания на корема - всяка една травма или нараняване на корема, свързано с проникване на чуждо тяло в коремната кухина, е предпоставка за възпаление, инфекция или перфорация на кух коремен орган.
За какви други симптоми трябва да се внимава?
Перитонеалното заболяване при по-голямата част от пациентите не е единствен симптом на налично коремно заболяване, а се придружава с някои от следните симптоми:
- Умора
- Необичайна жажда
- Липса на апетит
- Намалено уриниране
- Гадене
- Повръщане
- Треска
- Запек или диария
Как се диагностицира перитонеално дразнене?
За поставянето на диагнозата при перитонеално дразнене се започва с подробно снемане на анамнеза, в което се уточняват точните оплаквания на пациента и придружаващите заболявания. Перитонеалното дразнене означава, че има болка при натиск с последващо рязко отпускане на ръката в областта на корема (симптом на Блумберг). Други тестове за наличие на перитонеално дразнене включват:
- Мускулен дефанс - ригидността на коремната мускулатура при наличие на остро коремно заболяване, протичащо с перитонит, се среща при по-авансирало заболяване и се усеща при палпация на коремната област.
- Тест за чувствителност при перкусия - при почукване върху корема има наличието на силна болка, която лекарят констатира.
- Усилване на болката при кашляне - силната усилваща се болка в коремната област при кашляне може би говори за наличието на перитонит.
В зависимост от наличните симптоми могат да се назначат различни кръвни и образни изследвания за потвърждаване на диагнозата. Някои от най-често използваните са:
- Пълна кръвна картина (ПКК)
- Възпалителни маркери - CRP (Ц-реактивен протеин), повишени стойности на левкоцити (бели кръвни клетки)
- Рентгенография на корем - при наличие на перфорация чрез рентгеново изследване може да се визуализира свободен газ под диафрагмата (признак за перфорация на кух коремен орган).
- Ехография на корем - чрез ултразвуково изследване може да се визуализира наличието на свободно подвижна течност (СПТ) в коремната кухина.
- Компютърна томография (КТ) - предпочитано образно изследване, при което могат да се визуализират по-детайлно различни патологични процеси в коремната кухина.
Прогноза при пациенти с перитонеално дразнене
Перитонеално дразнене само по себе си не е заболяване, а конкретен симптом, който може да бъде част от множество заболявания. Най-често е признак за остър хирургичен корем и перитонит. Без навременно и адекватно лечение перитонитът може да причини трайни усложнения.
При съмнение или доказване на перитонит чрез различни кръвни и образни изследвания (с характерна симптоматика при преглед), има няколко възможности за лечение в зависимост от основната причина. Те включват:
- Хирургична операция (отворена или лапароскопска хирургия)
- Антибиотично лечение за справяне с инфекцията
- Водно-солева реанимация и обезболяващи
- Симптоматично лечение
Нужно е пациентите незабавно да потърсят медицинска помощ, особено ако са почувствали новопоявила се остра коремна болка, подуване на корема и други симптоми.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Blumberg%27s_sign
https://litfl.com/blumberg-sign/
https://radiopaedia.org/articles/blumberg-sign
https://www.healthline.com/health/rebound-tenderness
Коментари към Перитонеално дразнене