Параназален оток
Параназален оток: представлява развитие на възпалителен процес, съпроводен с подуване на околоносните кухини.
Околоносните кухини (sinus paranasales) представляват изпълнени с въздух пространства разположени около носната кухина в черепа. Различават се следните параназални кухини: решетъчни, горночелюстни, челни и клиновидни.
Параназален оток може да се дължи на алергия, инфекция (бактериална, вирусна) на горните дихателни пътища, морбили, скарлатина, дифтерия, високата запрашеност на въздуха, диабет, СПИН, структурни аномалии (изкривена носна преграда, малък отвори на синусите, носни полипи), пасивно тютюнопушене, развален зъб или при ваденето му, кисти на челюстите и зъбите, периодонтити, фрамбезия и други.
Фрамбезията (Framboesia) е хронична трепонематоза, която се среща в страни с топъл и влажен климат - Африка, Азия, Южна Америка, Океания. Заболяването се причинява от бактерията Treponema pertenue (Spirochaeta pallidula). Фрамбезията се предава по контактно битов механизъм, като заразяването по полов път е значително по-рядко (1-2%), а трансплацентарното предаване на инфекцията се счита за невъзможно. Най-възприемчиви към болестта са децата на възраст между 2-5 години (75%) и юноши до 15 години. Възрастните боледуват рядко. Входна врата на инфекцията се явява увредената кожа и видими лигавици. Инкубационният период е между 3 и 6 седмици (2 седмици до 3 месеца). Проявите от страна на костите и ставите се появяват в края на ранния период на болестта. Особено характерни са периоститите, най-често на максиларната кост - т.нар. гунду ("голям нос" на африкански диалект), при което от двете страни на носа се развиват неболезнени твърди туморовидни формации с форма на орех или кокоше яйце. Клиничното протичане на заболяването прилича много на това на сифилиса, но за разлика от него, фрамбезията не засяга вътрешните органи и ЦНС.
Коментари към Параназален оток