Парализа на VII черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения
Парализа на VII черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения представлява парализа на лицевият нерв, при което състояние се засягат и волевите движения на лицето. Състоянието е известно, като парализа на Бел. Симптомите на парализата на лицевият нерв включват спускане на горния клепач, едностранна или двустранна парализа на лицевата мускулатура, трудно затваряне на устата и окото, трудно усмихване, повишена слюнчена секреция, скованост на лицето, повишена слухова чувствителност, сълзене на очите, изкривяване на устните и др.
Лицевият нерв (n. facialis) е чифтен нерв, който се състои от моторни, сетивни и парасимпатикови нервни влакна. Води началото си от мозъка от място наречено мост и дава инервация за мускулите на лицето, участва в преноса на вкусовите усещания от предната част на езика и устната кухина.
Парализа на VII черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения може да се дължи на неврит, травма на главата, херпес вирусна инфекция, студово въздействие, миопатия, възпаление на средното ухо, проказа, захарен диабет, акустична неврома, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre), Лаймска болест, инфекциозна мононуклеоза, тумор, фрактура на слепоочната кост, невросаркоидоза, полирадикулоневропатия, синдром на Рамзи-Хънт (Ramsay Hunt), синдром на Foix-Chavany-Marie, злокачествени заболявания на паротидната жлеза, хемангиом, холестеатома и др.
Синдром на Foix-Chavany-Marie известно още, като фацио-фаринго-езична диплегия (Facio-pharyngo-glossal diplegia) е рядко състояние, предизвикващо частична парализа на лицевите и челюстните мускули и фаринкса. Причина за поява на синдрома е увреждането на специфична област в мозъка, нар. оперкулум. Това увреждане най-често се причинява от инсулт, инфекция на мозъка, малформации, дегенеративно разстройство, травма на главата.
Коментари към Парализа на VII черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения