Парализа на V черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения
Парализа на V черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения представлява пълна или частична парализа на троичния нерв, при което има засягане на волевите моторни функции.
Троичният нерв (n. trigeminus) е най-големият от черепно-мозъчните нерви. Той е смесен нерв, т.е. има сетивна и моторна функция. Инервира очите, долната и горна челюст. Очните и горночелюстните нерви са сетивни, докато долночелюстният има кожни и двигателни функции. Парализата му е свързана с лицеви нарушения.
Парализа на V черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения може да се дължи на удар, тумор, травма, множествена склероза, церебрална парализа, метаболитни заболявания, компресия на нерва (синдром на карпалния тунел), синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre), хронична възпалителна демиелинизираща полирадикулоневропатия, наследствено демиелинизиращо заболяване, отравяне, лицева-фаринго-езична дисплегия и др.
Лицева-фаринго-езична дисплегия (Facio-pharyngo-glossal diplegia) наречен още синдром на Foix-Chavany-Marie. Това е рядко състояние, което предизвиква слабост или лека парализа на лицевите и челюстните мускули. Обикновено това заболяване се съджи на недостатъчен приток на кръв към определени части на мозъка и кръвотокът се прекъсва. Съпровожда се с парализа на V, VII, IX, X и XII нерв, увеличено слюноотделяне, отпускане на мускулите на лицето, трудности в говоренето и дъвченето и др.
Коментари към Парализа на V черепно мозъчен нерв със засягане на волевите движения