Папулонекротични лезии по долните крайници
Папулонекротични лезии по долните крайници представляват навдигнати над кожата кожни възелчета по краката, които в последствие се превръщат в кожни язви и некротизират.
Папулонекротични лезии по долните крайници могат да се наблюдават при варицела, мастоцитоза, грануломатоза на Вегенер, некротизиращ васкулит, лайшманиоза, екзема, алергична реакция, автоимунно заболяване (напр. системен лупус еритематозус), дерматомиозит, акне, ухапване от отровни насекоми, заразен молуск, скарлатина, рубеола, морбили, Лаймска болест, сифилис, дерматит и други.
Грануломатозата на Вегенер (Wegener's granulomatosis) представлява възпаление на кръвоносните съдове (васкулит). Това възпаление ограничава притока на кръв към различни органи. При заболяването по стените на малките и средните кръвоносни съдове се образуват огнищни разраствания в тъканта и микроскопични образувания (грануломи). Образуваните грануломи водят до некротизиращ васкулит. Специфичните органи, които се засягат от заболяването са белите дробове, бъбреците и горните дихателни пътища. Признаците на заболяването могат да се развият внезапно или в продължение на месеци. Специфичните прояви на болестта включват отит, намаляване на слуха, дакриоцистит, перфорация на очната ябълка, двойно виждане, намалена острота на зрението, болка, парене, сърбеж, зачервяване на очите, ерозия и перфорация на носната преграда, синузит, пиелонефрит, кръв в урината, подуване и болка в ставите (артрит), скованост и изтръпване в крайниците, кожните прояви обикновено се развиват по долните крайници, като се изразява в поява на малки лилави или червени папулки, некротизиращи в последствие (подобно на гангренозна пиодерма), развитие на феномен на Рейно с развитие на гангрена на върха на пръстите, множество нодуларни инфилтрати в белите дробове, недостиг на въздух, болка в гърдите, кръвохрак, постоянна хрема, упорита кашлица, загуба на тегло, треска. Лабораторните изследвания показват ускорено СУЕ, острофазови белтъци, увеличен брой левкоцити. Точната причина за заболяването не е известна, но има доказателства, че болестта има имунологичен механизъм и участие на непознат антиген, който предизвиква хиперсензитивна реакция в организма. Основно значение в поставянето на диагнозата има доказването на антинеутрофилни цитоплазмени антитела. Грануломатозата на Вегенер е рядко срещано заболяване, засяга 3 души от 100 000. Ако заболяването не се лекува, голяма част от болните умират до две години след поставянето на диагнозата.
Коментари към Папулонекротични лезии по долните крайници