Очен гранулом
Гранулом е медицински термин, с който се означават малки възелчета, локализирани върху тъкани, като тези възелчетата се състоят от ограничено струпване на мононуклеарни клетки. Той обикновено не причинява никакви признаци или симптоми и се открива случайно при рентгеново изследване.
Появата на очен гранулом най-често е резултат от инфекция. Други състояния, свързани с образуването на грануломи включват саркоидоза, берилиоза, сифилис, туберкулоза, туларемия, болест на Крон, Churg-Strauss синдром, болест на Фарбър (Farber disease), грануломатоза на Вегенер, проказа, листериоза, грануломатозен синовит с увеит, криптококоза, чуждо тяло в окото, пемфигус, пиогенен гранулом, некротичен конюнктивит на Парино, актинов гранулом на конюнктивата (рядко патологично състояние), трахома.
Болест на Фарбър (Farber disease) е рядко заболяване, което се унаследява по автозомно-рецесивен начин. Възниква при дефицит на ензима церамидаза, причиняващо натрупване на липиди в различни части на тялото. Води до нарушения в черния дроб, ставите, гърлото, централната нервна система. Симптомите, съпътстващи заболяването са подути лимфни възли, затруднено преглъщане, нарушена умствена способност, артрит, повръщане, поява на черешово-червено петно на макулата в окото.
Коментари към Очен гранулом