Отхвърляне на трансплантирани органи и тъкани
Отхвърляне на трансплантирани органи и тъкани представлява реакция на приемателя срещу присадката (трансплантирани органи и тъкани). Това състояние се появява в резултат на хуморални и клетъчно-медирани реакции от реципиента (получател) към специфични антигени, присъщи за донора (дарител).
Трансплантацията представлява животоспасяваща интервенция, при която орган, тъкан или течност от едно лице донор се трансплантират на друго лице, наречено реципиент. Трансплантациите биват: ксенотрансплантация (трансплантация, при която донор и реципиент са от различни биологични видове), алотрансплантация (трансплантация, при която донор и реципиент са от един и същ биологичен вид), изотрансплантация (трансплантация, при която донор и реципиент са генетично идентични организми), автотрансплантация (при която донорът и реципиентът са едно и също лице).
Симптомите при отхвърляне на трансплантирани органи и тъкани включват: болка и оток в областта на трансплантацията, дискомфорт, повишена температура, неразположение, понижена функция на присадката, грипоподобни признаци и различни симптоми в зависимост от трансплантирания орган.
Коментари към Отхвърляне на трансплантирани органи и тъкани