Остеофити
Остеофити известни още като костни шипове, представляват костни израстъци, образуващи се в продължение на дълъг период от време по краищата на костите. Шиповете ограничават движението на ставите и причиняват болка в долните и горни крайници, скованост, изтръпване. Локализирани са най-често по гръбначния стълб, но не са изключени възможности за появата им в други части на тялото (пръстите на ръцете и краката (възли на Хеберден или възли на Бушар), коленете, бедрата, раменете, ребрата, глезените, петите, врата).
Остеофити най-често са резултат на артрит, артроза, стеноза на гръбначния стълб или като краен резултат от определени болестни процеси (остеомиелит, костни инфекции). Причина за поява на остеофити е свързана с промени в костната формация, която се дължи на стареене, дегенерация, механична нестабилност, дифузна идиопатична скелетна хиперостоза, увреждане и износване на ставите, наследствени фактори, хронични заболявания и травми, неправилни движения, лоша поза на тялото, стрес, фиброхондрогенеза, лоши хранителни навици и др.
Фиброхондрогенеза (Fibrochondrogenesis) може да причини костни деформации: поява на остеофити (костни израстъци), аномалии на метафизите, широки метафизи, кости с форма на гира, скъсяване на костите, скъсени или удължени ключици, недоразвит таз, къси и тънки ребра, удебеляване в краищата на ребрата, широка предна фонтанела, нисък ръст, недоразвити кости, врат, уши, уста, нос плоски прешлени, раждане на мъртво бебе или смърт скоро след раждането и др. Фиброхондрогенезата е рядко заболяване, което се унаследява по автозомно-рецесивен път. То е резултат от съвкупност на много вродени аномалии.
Коментари към Остеофити