Орална дискинезия
Орална дискинезия спада към групата на двигателните разстройства и се характеризира с неволеви, повтарящи се съкращения на мускулите устните.
Орална дискинезия може да се дължи на тардивна дистония, спиноцеребеларна атаксия 27, енцефалопатия, синдром на Мюнхаузен (Munchausen), шизофрения, хистерия, болест на Паркинсон (Parkinson), лекуване с невролептици и антипсихотични лекарства и др.
Тардивната дискинезия (Tardive dyskinesia) е неврологично заболяване, характеризиращо се с неволеви, кратки, безцелно повтарящи се движения на тялото. Заболяването най-често се получава след дълъг прием на високи дози антипсихотични лекарства или страничен ефект при деца и бебета след използване на медикаменти за стомашно-чревни разстройства. Състоянието се характеризира с безцелни, повтарящи се, неволеви движения на езика, пръстите, лицето, устните, дъвчащо подобни движения, нистагъм и др. В диференциално диагностично отношение, тардивната дискинезия може да бъде объркана с психично заболяване, болест на Паркинсон, синдром на Турет и др. Като рискови фактори могат да се посочат напредналата възраст, тютюнопушенето, шизофренията, лекуване с антипсихотични лекарства, захарен диабет, пациенти с мозъчни увреждания и др.
Коментари към Орална дискинезия