Обърнати назад ушни миди
Обърнати назад ушни миди означава състояние, при което се наблюдава патологична форма на външното ухо - то е хоризонтално поставено и върхът му сочи към тила.
Обърнати назад ушни миди обикновено е вродено състояние и се наблюдава при новородени. Причини за това могат да бъдат редица състояния с нарушена лицева морфология: синдром на Едуард (Edward), удвояване на сегмент на 5-та хромозома, загуба на сегмент на 8-ма хромозома, акрокалозален синдром, аурикуло-кондиларен синдром, делеция на сегмент на 21-ва хромозома, брахио-окуло-фациален синдром, делеция на 17-та хромозома, дупликация на 15-та хромозома, синдром на Бен-Ари-Шупер-Мимуни (Ben-Ari-Shuper-Mimouni), синдром на Палистър-Хол (Pallister-Hall Syndrome) и други.
Синдром на Палистър-Хол се нарича рядко срещано генетично заболяване, което се характеризира с редица аномалии на различни органи и системи: обърнати назад ушни миди, хипоталамичен хемартробластом, дефекти на ануса, леко изоставане в растежа, вродени сърдечни дефекти, аплазия на хипофизата, ектопични бъбреци, капилярен хемангиом на лицето, батроцефалия, къси крайници, аномалии на външното ухо, хипоплазия или липса на епиглотис, аплазия на ноктите.
Коментари към Обърнати назад ушни миди