Обструкция на уретера
Обструкция на уретера: непроходимост на пикочопровода, по който урината преминава от бъбречното легенче до пикочния мехур. Горната половина на уретера се разполага в коремната кухина, а долната в тазовата област. Запушването на пикочопровода предизвиква задържане на урината в него, като е възможно и тя да се върне към бъбрека, което да доведе до бъбречни нарушения.
Симптомите на обструкция на уретера може да включват силна болка, затруднено уриниране, мътна или кървава урина, повишена температура, гадене, повръщане,
Обструкция на уретера може да се причини от бъбречни камъни, туморно образувание, бременност, съдово заболяване, ендометриоза, маточен пролапс, грануломатозни заболявания на стомашно-чревния тракт (болест на Крон), дивертикулит, заболявания на ретроперитонеума, аневризма на коремната аорта и други.
Аневризма на коремната аорта представлява локално разширение на частта от аортата, разположена в коремната кухина, съпроводено със значително отслабване на стената на аортата в балонирания участък, което води до риск от скъсване. Нормалният диаметър на аортата е около 20мм. За аневризма се говори, ако част от аортата достигне диаметър 30 мм или повече. Аневризмите се различават по размер, като проявяват склонност към разширение. Скоростта, с която се уголемява аневризмата варира при различните хора.
Причините за аневризма на коремната аорта в повечето случаи не са ясни, но предразполагащи фактори са напреднала възраст, генетична предразположеност, атером (мастни отлагания по стените на артериите), затлъстяване, нараняване на аортата и други. Обикновено аневризма на коремната аорта не причинява симптоми, ако не настъпи разкъсване или стане достатъчно голяма, за да окаже натиск върху околните тъкани и органи, при което може да настъпят болки в корема, запушване на уретера, болки в гърба и други.
Коментари към Обструкция на уретера