Ниско ниво на прогестерон
Ниско ниво на прогестерон при лабораторно изследване означава наличие на концентрации на прогестерон в кръвта, по-ниски от нормалното.
Прогестеронът е стероиден хормон, вземащ участие в менструалните цикли, бременността и ембриогенезата при жената и някои други видове бозайници. Този хормон принадлежи към групата на прогестогените и след 8-мата седмица на бременността започва да се отделя и от плацентата. При жената нивата на прогестерон са сравнително ниски през преовулаторната фаза (< 2 ng/ml) от менструалния цикъл, повишават се след овулацията (> 5 ng/ml) и се задържат високи през лутеалната фаза. Когато прогестеронът започне да се отделя от плацентата нивата му достигат 100-200 ng/ml.
Ниско ниво на прогестерон може да се дължи на редица причини - физиологични и патологични: след раждане и отделяне на плацентата и по време на кърмене, през постменопаузата, стрес, прием на медикаменти, анормални нива на естроген, качване на тегло, ендокринен дисбаланс, инсулинова резистентност, диабет, свързан с инсулинова резистентност и покачване на теглото, неправилна диета, липса на движение, наличие на безжизнен фетус и заплашващ аборт, овариолевкодистрофия и други.
Овариолевкодистрофия (Ovarioleukodystrophy) представлява рядък синдром, който се характеризира с яйчникова недостатъчност и дегенерация на бялото мозъчно вещество, в резултат на което се развиват умствени и двигателни проблеми. Наблюдават се: ниско ниво на прогестерон, ниско ниво на естроген, аменорея, високи нива на базален гонадотропин, нарушения в контрола на фините движения, спастична походка, хиперрефлексия, поведенческа дисфункция, умствено изоставане, отпадане на когнитивни и неврологични функции.
Коментари към Ниско ниво на прогестерон