Ниски нива на хипофизарен гонадотропин в урината
Ниски нива на хипофизарен гонадотропин в урината означава състояние, при което концентрацията на хормона гонадотропин в урината е по-ниска от нормалното. Гонадотропините са хормони, които се произвеждат от хипофизната жлеза и стимулират производството на полови хормони и полови клетки.
Ниски нива на хипофизарен гонадотропин в урината може да се установят при: нарушена функция на хипофизата, недоразвитие или хипофункция на хипофизната жлеза, химиотерапия, йонизираща радиация, интоксикации, излагане на радиоактивни лъчения, жлезни тумори, сърповидно-клетъчна анемия, травма, употреба на алкохол, ендокринни нарушения, синдром аменорея-галакторея, евнухоидизъм, синдром на Шийхан (Sheehan Syndrome) и други.
Синдром на Шийхан представлява рядко срещано следродилно усложнение, което се предизвиква от обилни маточни кръвотечения при раждането. Тежката кръвозагуба уврежда хипофизната жлеза и предизвиква хипопитуитаризъм. Характерни са: ниски нива на хипофизарен гонадотропин в урината, ниско ниво на естрогени в урината, нисък протеин-свързан йодид, ниско ниво на кортикостероиди в урината, хипофизарна некроза, хипофизарна тромбоза, висок холестерол, вторична атрофия на щитовидната жлеза, яйчниците и адреналните жлези, неспособност за кърмене, атрофия на вагиналната лигавица, спазъм на инфандибуларните артерии, удължено рефлексно време на отпускане, хипогликемични кризи, загуба на окосмяване под мишниците и в пубисната зона, шок, астения, бледост, неспособност за кърмене, липса на менструация.
Коментари към Ниски нива на хипофизарен гонадотропин в урината