Неразвит фемур
Неразвит фемур представлява липса на целия фемур (бедрена кост) или части от него, както и наличие на структурни нарушения в развитието на тази кост.
Неразвит фемур най-често е вродено състояние и се установява след раждането. Обикновено се наблюдава в комбинация с други аномалии. Най-чести причини за неразвитие на фемура могат да бъдат: излагане на тератогенни агенти (ломефлоксацин), тютюнопушене, употреба на алкохол и наркотици от майката по време на бременността, бумеранг дисплазия (boomerang dysplasia), фемур-фибула-улна синдром (femur-fibula-ulna syndrome) и други.
Тератогенни агенти се наричат всички вещества, които предизвикват дефекти на плода, установяващи се веднага след раждането. Видът и тежестта на дефектите зависи от нивото на експозиция на вредния агент, както и от етапа на бременността. Излагането на ломефлоксацин по време на бременност може да предизвика следните рождени дефекти: неразвит фемур, неразвита дясна предмишница, сърдечни дефекти, скелетни дефекти, недоразвитие на церебелума (мозъка), атрезия (липса) на уретра и други.
Коментари към Неразвит фемур