Неразбираема реч
Неразбираема реч е общ термин, с който се описва говорене, което е затруднено, неразбираемо, несмислено за околните. Описва се като забързана, нервна, насечена, затруднена, заекване.
Неразбираема реч може да се дължи на различни заболяване и състояния, като черепно-мозъчни травми, инсулт, уголемен език, миастения гравис, болезнени язви в устата, фрактура на лицева кост, синдром на чупливата Х-хромозома, атаксия на Фридрайх (Friedreich) и др.
Синдром на чупливата Х-хромозома (Fragile-X Syndrome) наричан още синдром на Мартин-Бел (Martin-Bell) е генетично заболяване, който е най-често срещаната причина за развитието на аутизъм и интелектуални затруднения. Интелектуалните увреждания могат да варират от леки до тежки. Характерни особености на синдрома са стереотипни движения на ръцете, нисък мускулен тонус, големи тестиси, плоски стъпала, големи и стърчащи уши, силно удължено лице, неразбираема реч, високо чело, кривогледство, синузит, отит на средното ухо, блед ирис, хиперактивност, разговарят със себе си, изпитват чувство на страх и безпокойство, депресия, умствена изостаналост, кисти на яйчниците, емоционална нестабилност, ранна менопауза (преди 40 г.), тремор, загуба на координация, гърчове и др.
Коментари към Неразбираема реч