Непрозрачна леща
Непрозрачна леща: представлява състояние, при което се установява промяна в плътността на лещата и тя става от напълно прозрачна в непрозрачна
Лещата е част от структурата на зрителния апарат. Лещата е прозрачно изпъкнало тяло, разположено зад ириса. В състава й се различават капсула, епител и влакна. В нея липсват кръвоносни съдове и нерви. Тя произхожда от кожната ектодерма. В състава и се включват 70 % вода, 30 % белтъци и незначително количество минерални соли, липиди, глутатион и аскорбинова киселина. В сравнение с всички органи в човешкото тяло, лещата има най-високо съдържание на белтъци.
Непрозрачна леща може да се наблюдава при зонуларна катаракта, както и в комбинация с нистагъм.
Зонуларна катаракта и нистагъм (Zonular cataract and nystagmus). Зонуларната катаракта е вид наследствена и бързо развиваща се катаракта. Нарича се зонуларна, понеже не обхваща цялата леща, а засяга само някои слоеве от лещата. Изобразява се под формата на буквата Y на 12, 2 и 6 часа. Този тип катаракта може да бъде причинена от мутации в гена HSF4, разположен на 16q21-q22.1 хромозома. Тази форма на катаракта се счита за може би най-често срещаният тип вродена, автозомно-даминантно унаследима катаракта. Нистагъмът представлява неволеви движения на очите. Първият случай на заболяването е съобщен през 1878 г. Причините за патологичния нистагъм са основно в увреждане на моста в мозъка, лабиринта, малкия мозък, продълговатия мозък, хипофизата, отравяния, лекарства, наркотици, болест на Мениер (Ménière's disease), множествена склероза, хипоплазия на оптичния нерв, инсулт, синдром на Вернике-Корсаков (Wernicke-Korsakoff syndrome), болест на Уипъл (Whipple's disease). Тремора бива хоризонтален, вертикален и въртене.
Коментари към Непрозрачна леща