Неподвижност на главата при новородени
Неподвижност на главата при новородени представлява състояние, при което липсва движение на главата на бебето след неговото раждане.
Неподвижност на главата при новородени може да се дължи на спинална мускулна атрофия, родилна асфиксия, церебрална парализа, миопатии, ахондроплазия, синдром на Коен (Cohen), болест на Лий, болест на Вердниг-Хофман (Werdnig-Hoffman), болест на Тай-Сакс, синдром на Менкес (Menkes), синдром на Марфан (Marfan), синдром на Айкарди (Aicardi), синдром на Прадер-Уили (Prader-Willi), синдром на Нунан (Noonan), болест на Ниман-Пик (Niemann-Pick), синдром на Зелуегър (Zellweger), синдром на Даун (Down), синдром на чупливата Х-хромозома, синдром на Костело (Costello), синдром на Рет (Rhett), синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-Danlos), синдром на Уилямс (Williams), синдром на Патау (Patau) и др.
Спиналната мускулна атрофия (Spinal Muscular Atrophy) представлява автозомно-рецесивно унаследимо дегенеративно заболяване, при което настъпва разрушаване на моторните неврони в предните рога на гръбначния мозък. Причина за поява на заболяването е дефект в SMN1 гена. Признаците на заболяването включват мускулна слабост и атрофия на мускулите водеща до парализа, арефлексия, артрогрипоза, сколиоза, по-ниско тегло от нормалното за възрастта, импотентност, отпуснато тяло на новороденото с липса на движения на главата и крайниците. В по-голямата част от случаите се засягат краката и проксималните мускулни групи. Състоянието може да доведе до ранна детска смърт или до нормален живот с лека изява на симптомите.
Коментари към Неподвижност на главата при новородени