Необичайно топли крака
Необичайно топли крака: необичайно усещане за силно парене по краката, което може да се придружава още със зачервяване на кожата и усещане за изтръпване или убождания от множество иглички в засегнатата зона.
Необичайно топлите крака може да се проявят като признак на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - недостиг на хранителни вещества, диабетна невропатия, хипотиреоидизъм.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - злоупотреба с алкохол, излагане на тежки метали.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
- Болести на пикочо-половата система - менопауза.
- Инфекциозни и паразитни болести - гъбична инфекция, инфекция с ХИВ, СПИН.
- Болести на пикочо-половата система - хронично бъбречно заболяване, менопауза.
- Болести на нервната система - болест на Шарко-Мари-Тут (Charcot-Marie-Tooth disease), синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre syndrome).
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - саркоидоза.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - химиотерапия.
- Новообразувания - хронични миелопролиферативни нарушения.
- Болести на органите на кръвообращението - васкулит, еритромелалгия.
По-чести причини за необичайно топли крака
Диабетна невропатия
Това състояние е причинено от увреждане на нервите и настъпва като усложнение от диабет тип 1 и на тип 2. Заедно с усещането за парене се проявяват и симптоми на болка и изтръпване по крайниците.
Бременност
Жените, в периода на бременността, е възможно да имат усещане за парене по краката, поради хормонални промени. Повишеното натоварване на краката поради естественото увеличаване на теглото също могат да оказват влияние.
Менопауза
Менопаузата се съпровожда с хормонални промени, които водят до повишена телесна температура и усещане за горещи крака. При повечето жени този период настъпва на възраст между 45 и 55 години.
Гъбична инфекция
Около 15-25% от хората имат гъбички по краката. Това е причина за зачервяване на кожата, залющване и усещане за парене по краката. Бързото лечение на тази инфекция е важно, защото може да се разпространи и в други части на тялото, както и да засегне други хора.
Излагане на тежки метали
Излагането на тежки метали, като арсен, олово или живак, може да предизвика усещане за парене по краката и ръцете. Ако нивата на тези вещества се натрупват в организма могат да достигнат токсични нива и да засегнат нервната функция.
Химиотерапия
Терапия, която се използва при лечение на рак. Тя унищожава бързо развиващите се клетки в тялото и може да доведе до увреждане на нервите, което да се прояви с признаци като парене и изтръпване на краката.
Хипотиреоидизъм
Ниски нива на тиреоиден хормон в организма, което може да се прояви с изтръпване, скованост, болка и парене по крайниците. Тези усещания се появяват, тъй като продължително ниските нива на хормона водят до увреждане на нервите.
Злоупотребата с алкохол
Друга често срещана причина за необичайно топли крака е прекаленият прием на алкохол. Това води до увреждане на нервите, известно като алкохолна невропатия. Състоянието възниква, тъй като алкохолът пречи на способността на организма да абсорбира и използва определени хранителни вещества, които са необходими за нормалното протичане на нервна функция.
Еритромелалгия
Еритромелалгията е рядко състояние, което засяга главно краката. Характеризира се с интензивна болка, зачервяване и усещане за парене по крайниците. Симптомите могат да се проявяват непрекъснато или периодично.
Васкулит
Възпаление на кръвоносните съдове, което може да причини болка и изтръпване в областта на краката, поради нарушение в циркулацията на кръвта. Това постепенно води до увреждане на тъканите.
Хронични миелопролиферативни нарушения
Група бавно развиващи се ракови заболявания, при които костният мозък продуцира прекалено много необичайни кръвни клетки (еритроцити, левкоцити, тромбоцити) които се натрупват в кръвта. Видът на миелопролиферативното разстройство се основава на това дали са произведени повече червени кръвни клетки, бели кръвни клетки или тромбоцити. Има 6 вида хронични миелопролиферативни заболявания: хронична миелогенна левкемия, полицитмия вера, първична миелофиброза (наричана също хронична идиопатична миелофиброза), есенциална тромбоцитимия, хронична неутрофилна левкемия и хронична еозинофилна левкемия. Симптомите, които се проявяват се определят от конкретното състояние.
Ако причините за тези признаци са неподходящи обувки, прекомерно потене на краката или инфекция, следните промени могат да помогнат:
- носете подходящи, удобни обувки, в които краката не се изпотяват;
- използване на ортопедични стелки, ако е необходимо;
- носене на чорапи от естествена материя, за да избегнете изпотяването на краката;
- при топло време носене на отворени обувки, позволяващи на краката да дишат.
Кога трябва да посетите лекар
Хората, които постоянно изпитват парещо усещане по краката или чувство на тежест в комбинация с други симптоми, трябва да направят консултация с лекар по възможност най-скоро. Ако причината за появата на тези признаци е неврологично увреждане е необходимо навременно лечение, за да се спре прогресията на невропатията.
Заболявания при симптом Необичайно топли крака
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319911.php
Коментари към Необичайно топли крака