Недоразвита седалищна кост
Недоразвита седалищна кост представлява слабо развитие на една от костите на таза (седалищната). Слабо развитие на седалищната кост се означава с термина хипоплазия.
Недоразвита седалищна кост може да бъде резултата от някое заболяване или състояние, като нарушения в ембрионалното развитие на плода, седалищно разположение на плода по време на раждането, преждевременно раждане, миелодисплазия, фиброхондрогенеза, хронични заболявания, хипоплазия на таза, остеохондроза, остеоартрит, ахондроплазия, вродени заболявания на таза и др.
Фиброхондрогенеза (Fibrochondrogenesis) е заболяване, което се счита, че възниква поради наличието на множество вродени аномалии и се унаследява по автозомно-рецесивен начин. При него се забелязват главно скелетни аномалии, като: сплеснат ацетабулум, дисплазия на ацетабулума, недоразвита седалищна кост, недоразвит таз, плоски прешлени, задебелявания в краищата на ребрата, скъсяване на костите, кости с форма на гира, аномалии на метафизите, екзофталм, недоразвити уста, нос, врат, уши, пръсти, раждане на мъртво бебе или смърт скоро след раждането, къси или дълги ключици, къси или тънки ребра и др.
Коментари към Недоразвита седалищна кост