Недоразвита или липсваща гръдна мускулатура
Недоразвита или липсваща гръдна мускулатура представлява вродено недоразвитие на един или повече от гръдните мускули. Това води до затруднения в подвижността на съответния горен крайник.
Мускулите в гръдната област се формират от големия и малкия пекторални мускули, които дават движението на рамото и горната част на ръката. Големият гръден мускул заема основна част от гръдните мускули. Той представлява ветрилообразен мускул, намиращ се в предната част на гръдния кош.
Недоразвита или липсваща гръдна мускулатура може да се получи в следствие на генни мутации, хромозомни аномалии, ембрионални нарушения, хипоплазия на ръката и пръстите, криво ходило, синдактилия, Фернхоф-Блейкстон-Ойклей синдром (Fernhoff-Blackston-Oakley syndrome), синдром на Поланд (Poland’s Syndrome), синдром на Мобиус (Mobius) и др.
Синдром на Поланд (Poland’s Syndrome) е рядък вроден дефект, характеризиращ се с неразвитост или липса на гръден мускул, пръстни аномалии (недоразвита ръка, къси или недоразвити пръсти) и др. Причината за възникване на синдрома е неизвестна.
Коментари към Недоразвита или липсваща гръдна мускулатура