Неволево клатене на главата
Неволево клатене на главата означава състояние, при което се наблюдава неконтролируемо клатене на главата напред-назад или наляво-надясно.
Неволево клатене на главата може да се установи при: епилептични припадъци, болест на Паркинсон, фибрилни гърчове, множествена склероза, генерализирани припадъци, психогенни неепилептични припадъци, еклампсия по време на бременност, тежки травми на главата, личностни разтройства, панически разтройства, алкохолизъм, шизофрения, синдром на Турет (Tourette Syndrome) и други.
Синдром на Турет представлява вродено неврогенно разстройство, което се дължи на нарушение в метаболизма на някои невротрансмитери (допамин, серотонин). Състоянието засяга предимно мъже, като симптоматиката започва своето начало на 10-11 годишна възраст. Заболяването се характеризира с генерализирани мускулни тикове на различни части от тялото, както и вокални (вербални) тикове. При малък процент от страдащите (10%), се наблюдава явлението копролалия - неконтролируемо внезапно изричане на нецензурни или обидни думи и фрази. Синдромът на Турет може сериозно да повлияе на социалния живот на пациентите. Наблюдават се още: неволево клатене на главата, изпъване на шията, лицеви тикове (мигане, потрепване на носа, гримасничене, подсмърчане), кривене на тялото, тикове на раменете и ръцете (неволево размятане на ръцете, свиване на раменете), обсесивни действия (пипане на околните), повтаряне на чутите думи или на собствените думи, самонараняващи действия (хапане на устните и бузите), тикове на краката (ритане, тропане, подскачане), вокални тикове (грухтящи, съскащи звуци, викове, крясъци, джавкане, прочистване на гърлото, кашляне), влошаване на симптомите при стресови ситуации.
Коментари към Неволево клатене на главата