Неволево издаване на сумтящи звуци
Неволево издаване на сумтящи звуци означава състояние, при което пациентът неконтролируемо издава подобни на грухтене сумтящи звуци.
Неволево издаване на сумтящи звуци може да бъде предизвикано от: обструкция или стеноза на дихателните пътища, синузит, изкривяване на носната преграда, вродени кардиоваскуларни малформации при бебета, вродена хипоплазия на носните отвори, емфизем, астма, хронична обструктивна белодробна болест, паразитни инвазии в белия дроб, алергични състояния, нервен тик, психични заболявания (аутизъм, шизофрения), умствено изоставане, емоционален стрес, мания, синдром на Турет и други.
Синдром на Турет (Tourette Syndrome) е рядко срещано неврологично състояние, което се предава по наследство и засяга предимно мъжете. Проявява се на 10-11 годишна възраст и може сериозно да наруши социалния и професионалния живот на пациента в бъдеще. Характерни за заболяването са редица моторни тикове в съчетание с вокални тикове. При малка част от пациентите (10%) се наблюдава копролалия - внезапно неконтролируемо силно извикване на нецензурни и обидни думи. За да се постави диагноза синдром на Турет е необходимо да се наблюдават няколко двигателни тика едновременно с един или повече вокални тика, които се проявяват поне веднъж на ден за период най-малко година. Характерни симптоми са: неволево издаване на сумтящи звуци, неволево подсмърчане, издаване на джавкащи, съскащи, грухтящи звуци, повтаряне на думите, ехомимезия, копролалия, прочистване на гърлото, обсесивно повтаряне на действията, гримасничене, трепкане на носа, мигане, изпъване на шията, клатене на главата, навеждане или кривене на тялото, самонараняване, тикове на раменете и ръцете (свиване на раменете, размахване на ръцете), неволево тропане, ритане, подскачане или въртене, влошаване на симптомите при стрес.
Коментари към Неволево издаване на сумтящи звуци