Неволево въртене
Неволево въртене представлява състояние, при което се наблюдава внезапно настъпващ порив за еднократно или многократно завъртане на тялото, който пациентът не може да контролира.
Неволево въртене обикновено се установява при: умствено изоставане, мании, фобии, вродени или придобити психически заболявания, злоупотреба с наркотици или алкохол, нервен тик, стрес, хорея, синдром дефицит на вниманието и хиперактивност при деца, шизофрения, аутизъм, обсесивно-компулсивни разстройства, енцефалит, абстиненция, делириум, синдром на Турет и други.
Синдром на Турет (Tourette Syndrome): Рядко срещано неврологично разстройство, което се предава по наследство и засяга по-често мъжете. Синдромът се характеризира с проява на множествени генерализирани тикове (тикове на лицето, ръцете, краката, тялото, шията) и вокални тикове (издаване на различни звуци или произнасяне на думи и фрази, копролалия, ехомимезия). Състоянието повлиява негативно професионалната и социалната сфера на живот на пациента. За поставяне на диагноза синдром на Турет е необходимо да се наблюдават множествени мускулни заедно с един или повече вокални тика, които да се проявяват поне по веднъж на ден в продължение на година. Симптомите се влошават при стрес и употреба на някои медикаменти и наркотични вещества (амфетамини, кокаин), като съществуват непотвърдени данни за подобряване на признаците при употреба на алкохол и марихуана. Характерни симптоми са: неволево въртене, неволево подскачане, ритане, размахване на ръце, навеждане и изправяне на тялото, кривене на шията, мимики, гримаси, мигане, обсесивни действия, докосване на околните, тенденции за самонараняване, хапане на устните и бузите, свиване на раменете, вокални/вербални тикове (издаване на различни звуци - прокашляне, провикване, крясъци, съскане, грухтене, подсмърчане, ехомимезия и други.
Коментари към Неволево въртене