Неволеви мускулни тикове
Неволеви мускулни тикове представлява състояние, при което се наблюдават неконтролируеми, резки, стереотипни движения на мускулите на различна част от тялото (лице, шия, рамене, ръце, крака). Тиковете са два основни вида: моторни или двигателни (засягат мускулите) и вокални или вербални (състоят се в издаване на звуци или изричане на думи).
Неволеви мускулни тикове могат да се дължат на: хорея минор, хорея на Хънтингтън, дехидратация, множествена склероза, хипокалциемия, хипомагнезиемия, болест на моторния неврон, болест на Паркинсон, булбарна парализа, тетанус, ботулизъм, респираторна алкалоза, натравяне с пестициди, мозъчен или гръбначен тумор, стрес, епилепсия, синдром на Турет и други.
Синдром на Турет (Tourette Syndrome) е рядко развиващо се неврологично състояние, което се предава по наследство и засяга основно мъжете. Предизвиква се от невротрансмитерен дефицит (изменения в метаболизма на допамина) и се проявява на 10-11 годишна възраст. Симптомите са характерни: генерализирани тикове на тялото и вокални тикове, които при 10% от пациентите се изразяват в копролалия (неконтролируемо изричане на нецензурни, обидни или неподходящи думи и изрази). Наблюдават се още: неволеви мускулни тикове, тикове на раменете и ръцете, мигане, потрепване с носа, гримасничене, кривене на шията, въртене или клатене на главата, неволево размахване на ръцете, неволево тропане с крака, неволево подскачане, въртене или ритане, навеждане и изправяне на тялото, обсесивно повтаряне на действията, докосване на околните, издаване на силни къси викове или крясъци, издаване на грухтящи, съскащи, джавкащи звуци, ехомимезия, подсмърчане, хапане на устните или бузите, повтаряне на собствените думи или думите на околните, влошаване на симптомите при стрес.
Коментари към Неволеви мускулни тикове