Нарушения в развитието на вторичните полови белези
Нарушения в развитието на вторичните полови белези представлява изоставане в развитието на вторичните полови белези.
Вторичните полови белези представляват характерни физически характеристики за мъжете и жените, появяващи се през пубертета. За мъжете това са окосмяването по гърдите, корема, лицето, по-високият ръст, по-широките рамене и гръден кош, по-тежка структура на черепа и костите, по-голямата мускулна маса и физическа сила, силно изразена адамова ябълка, по-дълбок и плътен глас, по-грубата кожа. За жените това са уголемяване на гърдите, по-ниският ръст, по-голяма ширина на бедрата, по-слабо окосмяване, повече подкожни мазнини, по-фина костна структура, по-нежен глас.
Нарушения в развитието на вторичните полови белези може да се наблюдава при хипогонадизъм, хипопитуитаризъм (понижена функция на хипофизната жлеза), синдром на Търнър (Turner), синдром на Калман, дисфункция на яйчниците и тестисите, синдром на Клайнфелтер (Klinefelter), синдром на Прадер-Уили (Prader-Willi), анорексия невроза, заушка, орхит, химиотерапия, синдром на андрогенната нечувствителност, Мюлерова сгенезия, хипотиреоидизъм, синдром на Къшинг, кистозна фиброза, синдром на Фрайзер (Frasier), синдром на чупливата Х-хромозома, спастична параплегия и др.
Спастичната параплегия със синдром на Калман (Spastic paraplegia with Kallmann) представлява комбинирано генетично заболяване, при което се съчетават спастичност и слабост на мускулите в долните крайници и забавеното развитие на вторични полови белези, закъсняване на пубертета, безплодие и др.
Коментари към Нарушения в развитието на вторичните полови белези