Нарушения в ембрионалното развитие на фарингеалните дъги
Нарушения в ембрионалното развитие на фарингеалните дъги представлява отклонение от нормалното вътреутробно развитие на плода.
Фарингеалните дъги участват в изграждането на структурите на шията и главата. Те са 5 на брой (1,2,3,4 и 6) и се появяват през 4-та седмица от бременността. От 1-та фарингеална дъга се формират слуховите костици - наковалня, чукче, дезмалните и ендохондралните кости на двете челюсти. От 2-та фарингеална дъга се изгражда стремето на средното ухо, малките рога на подезичната кост, шиловият израстък на слепоочната кост. От 3-та фарингеална дъга се развиват тялото и големите рога на подезичната кост. От 4-та и 6-та фарингеална дъга произлизат хрущялите на гръкляна.
Нарушения в ембрионалното развитие на фарингеалните дъги се наблюдава, като страничен ефект при употреба на високи количества от медикамента флуоксетин.
Флуоксетин (Fluoxetine) е известно в търговската мрежа с наименованието Прозак. Медикаментът се предписва при тежки депресивни състояния, като пост-травматично стресово разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство, панично разстройство, катаплексия, зависимост от алкохол. Употребата му през периода на бременността може да доведе до странични ефекти, като фетална смърт, увреждане на брахиалните сплитове, нарушения в ембрионалното развитие на фарингеалните дъги, гръбначни и бъбречни аномалии, сърдечни проблеми, полидактилия и др.
Коментари към Нарушения в ембрионалното развитие на фарингеалните дъги