Нарушена око-ръка координация
Нарушена око-ръка координация е състояние на нарушено равновесие свързано с извършване на движения с участието на зрителната обработка. Казано с по-прости думи, това състояние представлява нарушена зрително-ръчна координация. При липса на тази координация, хората няма да могат да извършват дори и най-простите действия, като взимане на книга от рафт или играене на видеоигра, липса на умения за рисуване или писане. Когато очите и ръцете се използват заедно, очите обикновено насочват движението на ръцете към целта. Освен това очите осигуряват първоначалната информация за обекта (размер, форма).
Нарушена око-ръка координация може да се дължи на мозъчни тумори, дегенеративни нарушения в мозъка, процеси на стареене в мозъка, травма, неврологични заболявания, генни мутации, вродени малформации, нарушения в сензорните и моторни центрове на кората на главния мозък, прекарани многобройни заболявания, оптична апраксия и атаксия, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease), синдром на Балинт (Balint syndrom), фетален алкохолен синдром (Fetal alcohol syndrome).
Фетален алкохолен синдром (Fetal alcohol syndrome) е състояние, което се появява, когато плодът е изложен на постоянното действие на алкохола в утробата на майката. Синдромът може да предизвика сърдечни дефекти, поведенчески проблеми, умствено изоставане, изоставане в растежа, физически деформации, нарушена око-ръка координация, моторни дисфункции и др.
Коментари към Нарушена око-ръка координация